Руските напади на Бахмут губат на интензитет тврди британското министерство за одбрана

Од:

Британското воено разузнавање соопшти дека постои можност рускиот напад врз градот Бахмут да го губи интензитетот.

„Ова се случува затоа што некои руски единици се префрлени во други сектори“, твитна Министерството за одбрана во редовниот билтен.

Би можело да ве интересира

Британија: Руските жртви се намалени за 30 отсто

Британија: Обидот на Русија да го уништи украинскиот енергетски систем веројатно пропадна

Катерина Павлова-Николовска

Руската офанзива на Бахмут најверојатно заглави поради недостаток на војници, објави британското разузнавање

Катерина Павлова-Николовска

Британија: Русите изгубија многу оклопни возила во борбите околу Авдивка

Британија: Кремљ веројатно подготвува широка мобилизација

Британија: Русите на фронт испраќаат тенкови од минатиот век

Катерина Павлова-Николовска