Руските безбедносни сили тврдат дека спречиле исламистички терористички напад во Москва

Од:

Руската Федерална служба за безбедност (ФБС) денеска спречи терористички напад во една од административните згради, и во врска со тоа е уапсен маж од Централна Азија (21) кој го подготвувал нападот, објави прес-службата на ФСБ.

Како што се наведува, човекот имал намера да изврши напад со рачно изработена експлозивна направа, а врз основа на наредба од меѓународна терористичка група, се наведува во соопштението, пренесува ТАСС.

Тој создал залиха на експлозиви, која ја откриле офицери на ФСБ, а исто така и неговите уреди за комуникација содржеле неколку пораки разменети со терористи и упатства за правење експлозивни направи и видеа од неговата заклетва на верност кон терористичка група.

Човекот, наводно, планирал да замине на Блискиот исток за да учествува во активностите на терористичките групи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Заштитна маска од бело злато и дијаманти се продава во Русија

Жарко Настоски

Во Русија вакцинирани повеќе од седум илјади војници

Ана Ололовска

Собјанин: Москва подготвена за вакцинација, почнува пријавување на граѓаните

Ана Ололовска

Објавен списокот на несакани ефекти што може да се појават по вакцинирањето со „Спутник 5“

Ана Ололовска

Во Русија рекорден број на новозаразени со коронавирусот од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Најмалку две жртви во пожар во болница во Москва

Ана Ололовска