Руските активисти фаворити за Нобеловата награда за мир

Од:

Новеловата награда за мир ќе биде доделена в петок во Стокхолм.

Сега најголема можност за освојување на наградата имаат руските активисти за човекови права и преговарачите на иранскиот нуклеарен договор. Тие се најдоа во прв план откако Колумбија беше отстранета од листата на фаворите за Нобеловата награда за мир.

Пред два дена Колумбијците на референдум гласаа против договорот со ФАРК, со кој би завршила 52-годишната војна со марксистичките бунтовници.

Меѓу кандидатите се спомнуваат и Едвард Сноуден, како и лекарот од Конго, Денис Муквеге.

Нобеловата награда за економија ќе биде доделена на 10 октомври, додека датумот за доделување на наградата за литература се уште не е познат.

Би можело да ве интересира

Тројца добитници на Нобеловата награда за економија

Ана Ололовска

Тројца научници добитници на Нобеловата награда за физика

Ана Ололовска

Пет занимливости за Нобеловата награда

Ана Ололовска

Почнува неделата на Нобеловите награди

Ана Ололовска

Боб Дилан ја прими Нобеловата награда за литература

Наум Локоски

Нобеловиот комитет се уште нема директен контакт со Боб Дилан

Емир Латифовиќ