Рускиот министер за одбрана е подготвен да се сретне со својот британски колега за Украина

Од:

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу се согласил на состанок во Москва со неговиот британски колега Бен Валас, на кој ќе се разговара за руско-западната криза околу Украина, изјави денеска извор од британското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

– Министерот за одбрана е задоволен што Русија ја прифати поканата да разговара со неговиот колега. Бидејќи последната билатерална средба меѓу нашите две земји беше во Лондон во 2013 година, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу предложи тие да се сретнат во Москва, рече изворот.

Од британска страна, министерот јасно стави до знаење дека ќе ги истражи сите начини за постигнување стабилност и решавање на украинската криза, додаде изворот и информира дека сè уште се во контакт со руската Влада за да се утврдат практични детали.

Најавата за оваа билатерална средба дојде во време кога од вчера почна одредено смирување меѓу Западот и Москва по неколкунеделна вербална ескалација, за време на разговорите во Женева меѓу министрите за надворешни работи на Русија и САД, Сергеј Лавров и Ентони Блинкен, потсетува Бета.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Десетина автобуси со војници вечерва го напуштија Азовстал

А1он

Борел: Во ЕУ се уште нема договор за шестиот пакет санкции за Русија

А1он

Руско МНР: Влезот на Шведска во НАТО и нанесува штета на европската безбедност

А1он

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он

Столтенберг: На Русите не им оди според планот, ќе изгубат во Украина

А1он

Русија го прекина извозот на струја за Финска

А1он