Руски воени авиони пресретнале американски бомбардери

Од:

Руски борбени авиони Су-27 двапати на јужната и западната граница пресретнале американски бомбардери Б-52, соопшти руското Министерство за одбрана.

Пресретнувањата биле над Балтичкото и над Црното Море. Министерството потврди дека вчера двапати биле пресретнати американски стратешки бомбаредери без да наведе точен број на авиони.

– Американските авиони не ги кршеле гранични прописи, руските пилоти ги оддалечиле американските бомбардери мирно и во согласност со меѓународните правила, соопшти руското Министерство за одбрана.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Србија со ништо не го загрози пријателството со Русија, но зошто?

Татјана Ташкова

Трамп: Иран го блокираше интернетот за да не се чуе што зборувам

САД бара Турција да се ослободи од С-400

Думата усвои закон за новинари како странски агенти

Едно лице уапсено во обид да влезе со автомобил во Белата куќа

Захарова: Внимателно ги следиме активностите на НАТО во вселената