Руски воени авиони пресретнале американски бомбардери

Од:

Руски борбени авиони Су-27 двапати на јужната и западната граница пресретнале американски бомбардери Б-52, соопшти руското Министерство за одбрана.

Пресретнувањата биле над Балтичкото и над Црното Море. Министерството потврди дека вчера двапати биле пресретнати американски стратешки бомбаредери без да наведе точен број на авиони.

– Американските авиони не ги кршеле гранични прописи, руските пилоти ги оддалечиле американските бомбардери мирно и во согласност со меѓународните правила, соопшти руското Министерство за одбрана.

Би можело да ве интересира

Американските маринци на Окинава масовно се разболуваат, армијата молчи

Ана Ололовска

Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Ана Ололовска

Во САД трет ден рекорден број на новозаболени лица со Ковид-19

Ана Ололовска

Трамп: Не планирам да ги повлечам САД од НАТО

Ана Ололовска

Трамп го обвини Бајден за плагијаторство

А1он

Холандија ја тужи Русија пред Европскиот суд за човекови права за соборување на авионот на „Малезија ерлајнс“

А1он