Руски воен блогер: Ситуацијата во Донецк од час во час станува се поалармантна

Од:

Дан Сабаг, новинар на Гардијан, специјализиран за прашања од одбраната и безбедноста, кој внимателно ги следи настаните во Украина, објави интересен извештај на руски воен блогер.

„Рускиот воен блогер Вор Гонзо пред неколку часа на апликацијата Телеграм објави дека ситуацијата на линијата на фронтот во јужен Донецк, во близина на Вуледар, „од час во час е сè поалармантна“, пренесува репортерот на Гардијан.

Руското Министерство за одбрана утринава соопшти дека руските сили одбиле „голем украински напад“ во јужен Донецк. „Целта на непријателот беше да ги пробие нашите одбранбени линии на, според него, најранливиот дел од линијата на фронтот“, се вели во соопштението. „Непријателот не ги постигна своите цели, не успеа.

Ројтерс не можеше веднаш да ги потврди руските наводи, а Украина веднаш не ги коментираше.

Би можело да ве интересира

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Русија нападна неколку градови во Украина, снема струја во пет региони