Руски парламентарци бараат од Путин да ги признае сепаратистичките области во Украина како неависни држави

Од:

Руските парламентарци апелираа до Думата да побара од претседателот Владимир Путин да ги признае проруските сепаратистички области во источна Украина како независни држави, додека Украина и Западот стравуваат од руска инвазија на Украина.

dobivaj vesti na viber

Поради акумулацијата на војници долж границата со Украина, многумина стравуваат од можен руски напад. Русија го анектира Крим во 2014 година и ги поддржува проруските сепаратисти во источна Украина кои војуваат со украинската армија од 2014 година.

Во предлогот за резолуција од 11 пратеници, вклучително и претседателот на Комунистичката партија Генадиј Зјуганов, се вели дека Русија треба официјално да ги признае двете самопрогласени републики како независни држави за да ги заштити жителите од надворешни закани.

„Ви се обраќаме со барање да го разгледате признавањето на Народна Република Донецк и Народна Република Луганск како самостојни, суверени и независни држави“, се вели во предлог-резолуцијата.

Русија им дозволува на жителите на областите под контрола на сепаратистите да аплицираат за руско државјанство по забрзана процедура.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Почнаа вежби: Белорусија се подготвува за војна?

Реакција на Кремљ за првата пресуда против руски војник за воени злосторства во Украина

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

Полска го откажа договорот за гас со Русија

Брнабиќ: Русија го прави она што некои други земји ни го направија нам во 1999 и 2008 година

Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како за девет години во Авганистан

Катерина Павлова-Николовска