Руски Нордголд затвора рудник за злато во Буркина Фасо

Од:

Руската компанија Нордголд денеска соопшти дека го затвора рудникот за злато Тапарко во Буркина Фасо поради, како што наведува, „виша сила“, наведувајќи дека безбедносната ситуација во западноафриканската земја е влошена.

dobivaj vesti na viber

Буркина Фасо, како и соседните Мали и Нигер, се борат против вооружените милитантни групи поврзани со Ал Каеда и Исламската држава, кои убија илјадници луѓе и раселија повеќе од два милиони луѓе од регионот Сахел во Западна Африка.

Рудникот Тапарко се наоѓа во провинцијата Намантенга во Буркина Фасо, приближно 200 километри североисточно од главниот град Уагадугу.

Според последниот извештај на Нордголд, во рудникот во периодот од јануари до септември минатата година биле произведени 53.500 унци злато. Податоците за производството за цела 2021 година сè уште не се објавени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во напад на екстремистите во Буркина Фасо убиени 100 цивили

А1он

Осум војници загинаа, а 13 се ранети во напад на екстремистичка група во Того

Ана Ололовска

Талибанците објавија два тендери за развој на рудни наоѓалишта во Авганистан

А1он

Киднапирана американска калуѓерка во Буркина Фасо

Ана Ололовска

Буркина Фасо: Исламските милитанти убиле најмалку 13 војници

А1он

Гранатиран рудник во Доњецк, 33 рудари останаа под земја

А1он