Руски ловци избркале американски авион над Црното Море, тврди Москва

Од:

Официјална Москва тврди дека руски ловци идентификувале воздушна цел како американски авион Боинг П-8 Посејдон и го пресретнале над Црното Море.

dobivaj vesti na viber

Руски ловци Су-30 синоќа пресретнале патролен авион на американската воена морнарица Боинг П-8 Посејдон над Црното Море, потврди денеска рускиот Центар за контрола на националната одбрана.

– Радарските станици открија воздушна цел што се приближува до руската државна граница, а ловците Су-30 на поморската авијација и воздушно-одбранбените сили за брзи реакции на Црноморската флота брзо ја идентификуваа целта, соопшти центарот.

Според армијата, екипажите на руските ловци ја идентификувале воздушната цел како Боинг П-8 Посејдон и го пресретнале над Црното Море, а на авионот, кој е дел од американските сили, не му било дозволено да ја наруши руската државна граница.

Би можело да ве интересира

Лавров: Тензиите меѓу Русија и САД се далеку од слични на оние од кубанската ракетна криза

Москва се надева дека Вашингтон е сериозен околу најавите за дијалог

Жарко Настоски

Сега знаеме „на што сме“ со Русија, вели американскиот советник за национална безбедност Саливен

Жарко Настоски

Рускиот амбасадор се враќа во Америка идната недела, најави Захарова

Жарко Настоски

Во САД бараат Бајден „да им покаже заби“ на Русите, а не да се среќава со Путин

Жарко Настоски

Русите сега велат: Размената на затвореници не е соодветна тема пред средбата Путин-Бајден

Жарко Настоски