Руски измамници продаваат уреди за „дечипирање“

Од:

„Досетливи“ Руси почнале во својата земја да продаваат „уреди за дечипирање“ – што би се користеле за после вакцина против коронавирус.

Имено, д-р Георги Костјук, главен лекар во Психијатриската клиничка болница во Москва, објасни дека измамниците развиле „дечипатор“ – мал уред „за еднократна употреба“ што се закачува на местото на инјекцијата. Теоретичари на заговор ги уверувале следбениците дека со „дечипирање“ ќе се уништат „сите чипови што биле вбризгани“ со вакцината во раката.

Налудничавите теории на заговор за „чипирањето“, според наводите, се особено популарни во земји како Русија и Бугарија, каде што стапката на вакцинација е мала, но бројот смртни случаи е огромен. Уред за дечипирање си купиле Руси кои биле вакцинирани за да не останат без работа или да заминат на одмор.

Рускиот психијатар истакнува дека „приказните за микрочипови се глупави и чудни“. Досега, 39 отсто од Русите се вакцинирани со две дози против коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Лавров: Столтенберг одамна го загуби контактот со реалноста

А1он

Во Србија не стивнува бројот на новозаболени – евидентирани 19.063 заразени лица

А1он

Голем протест во Берлин против владината одлука за задолжителна вакцинација

А1он

Американските компании бараат исклучоци во случај на нови санкции против Русија

Прајс: Белорусија ќе добие брз и цврст одговор ако дозволи Русија од нејзина територија да изведе напад на Украина

Украинскиот министер за одбрана Резњиков подготвен за средба со рускиот колега Шојгу

А1он