Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

Од:

Тајните трговски документи на САД и Велика Британија кои излегоа во јавноста во пресрет на изборите во Британија минатата година, биле украдени од страна на руски хакери од електронската адреса на бившиот министер за трговија, пренесува Ројтерс.

Два неименувани извори кои се директно запознаени со ова прашање, според Ројтерс, тврдат дека станува збор за сомнителни руски хакери кои ги украле сите податоци од е-маил адресата на бившиот министер Лиам Фокс.

Според нив, хакерите влегувале во неговата електронска пошта во неколку наврати во периодот од 12 јули и 21 октомври минатата година.

Би можело да ве интересира

Во Русија првпат од почетокот на пандемијата над 500 смртни случаи во еден ден

Ана Ололовска

Руската Влада ги вклучи вакцините против Ковид-19 на списокот на основни лекови

Жарко Настоски

Две дози од вакцината „Спутник V“ во странство ќе чинат 20 долари, во Русија е бесплатна

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пијан маж држи шест деца за заложници во стан во Санкт Петербург

Ана Ололовска

Русија ќе ја продава „Спутник V“ поевтино од вакцините на конкурентите

Ана Ололовска

Американски разурнувач влетал во руски територијални води, веднаш бил предупреден

Ана Ололовска