Руски граничари приведоа севернокорејски рибари

Од:

Граничари на руската Федерална служба за безбедност приведоа повеќе од 250 рибари од Северна Кореја на брегот на Приморскиот регион на Далечниот исток во Русија.

Рибарите, кои биле во 16 бродови, се приведени поради нелегален риболов на пацифички лигњи во ексклузивната економска зона на Русија.

На почетокот од месецот тајфун го погоди регионот Приморје и повече од 500 бродови влегоа во руските територијални води повикувајќи се на меѓународното поморско правило да почекаат да помине бурата.

Бродовите првенствено од Јужна и Северна Кореја впловиле во заливите Олег и Владимир, како и во заловот во близина на градот Морјак-Рјблов.

По бурата бродовите заминаа од подрачјето, но околу сто бродови останале и илегално рибареле.

Би можело да ве интересира

Неколку десетици руски детски градинки на Далечниот Исток се евакуирани поради закана од подметнати бомби

Ана Ололовска

Трамп до Русија: Престанете да ги поддржувате ѕверствата на Асад во Сирија

Ана Ололовска

Маж со нож нападнал верници во црква во Москва

Драган Поповски

Лавров: Варварските меѓународни односи го загрозуваат човештвото

Предраг Петровиќ

Штајнмаер: САД, Кина и Русија го прават светот поопасен

Драган Поповски

Касјанов: Со уставните измени Путин сака да си ја зголеми моќта