Руски авиони извршија четири воздушни напади во Идлиб

Од:

Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека нивни авиони извршиле четири воздушни напади врз екстремисти во сирискиот регион Идлиб.

Руската армија соопшти дека турската војска побарала помош од неа да ги заштити турските трупи, при нападите врз „терористите“ во Идлиб.

Регионот Идлиб, од крајот на април се наоѓа под силна воздушна и копнена офанзива на силите под команда на Дамаск и Москва против екстремистите, кои се борат против сирискиот претседател Башар ал Асад, a оперираат на подрачјето под турско влијание.

Би можело да ве интересира

Еспер: САД нема да учествуваат во формирањето безбедносна зона во Сирија

Туск ја повика Турција на „вистински прекин на огнот“ во северна Сирија

Ердоган се заканува со поинтензивна офанзива, ако не биде реализирано примирјето во целост

Горбачов: Русија и САД да преговараат за нуклеарното оружје

Ана Ололовска

Турција ја обновила офанзивата во североисточна Сирија и покрај договорот со САД за прекин на огнот

Ана Ололовска

Русија бара седниците на Правиот комитет на ОН да се дислоцираат од Њујорк

Ана Ололовска