Руски авион МиГ-31 пресретна два американски бомбардери над Берингово Море

Од:

Руски воен авион МиГ-31 пресретна два американски стратешки бомбардери Б-1Б над Берингово Море и ги следеше се додека не се оддалечија од руската граница, соопшти денеска рускиот Центар за контрола на националната одбрана.

– Млазен ловец на Тихоокеанската флота, МиГ-31 полета да идентификува цели и да спречи навлегување во руските граници. Екипажот на авионот целите ги идентификува како два стратешки бомбардери на американското воддухопловство Б-1Б Лансер и ги спроведе над водите на Берингово Море, соопшти Центарот, при тоа додавајќи оти операцијата била извршена во согласност со меѓународното воздушно право.

Авиони на Источниот воен округ Су-35С претходно пресретнаа Б-1Б Лансер на американското воено воздухопловство над Берингово и над Охотско Море.

Би можело да ве интересира

Американските санкции против гасоводот „Северен поток 2“ ќе засегнат преку 120 европски компании

Жарко Настоски

Руски истражувачки центар: Откриени повеќе од 80 мутации на новиот коронавирус

Жарко Настоски

Соединетите држави го тужат Гугл за монопол

А1он

Актуелните разузнавачи на САД сметаат дека објавата на писмата на Хантер Бајден не е масло на Русија, поранешните тврдат дека е

Ана Ололовска

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Ана Ололовска

Анкета: Американците помалку му веруваат на Трамп откако тој се зарази со коронавирусот

Жарко Настоски