Руската Влада ги вклучи вакцините против Ковид-19 на списокот на основни лекови

Од:

Рускиот премиер Михаил Мишустин потпиша указ со кој вакцините против коронавирусот се ставени на списокот на основни лекови, објави денеска прес-службата на Кремљ.

Списокот на основни лекови (ЕДЛ) ќе биде дополнета со 25 нови ставки, вклучително и вакцини против коронавирусот, се наведува во соопштението.

Цените на лековите од ЕДЛ ги регулира Владата, соопшти прес-службата и додаде дека тие лекови се издаваат бесплатно на лица кои имаат бенефиции.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русија: Интернетот и мобилните телефони во прекин за време на протести за поддршка на Навални

Ана Ололовска

Граѓаните на Црна Гора ќе можат да бираат меѓу три вакцини

Ана Ололовска

ЕК: Инсистираме на стабилност во испораките на вакцините на АстраЗенека

Ана Ололовска

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирусот

Жарко Настоски

СЗО следната недела ќе разгледува одобрување на две кинески вакцини

Жарко Настоски

Фајзер ја тестира својата вакцина за можна употреба кај деца

Жарко Настоски