Руската рафинерија Новошахтинск запре со работа по нападот со дронови

Од:

Рафинеријата за нафта Новошахтинск во руската Ростовска област, што се граничи со Украина, денеска ја запре работата откако два дрона ги нападнаа нејзините објекти од правец на „западната граница“, се наведува во нејзиното соопштение, јавија британски медиуми.

Клипови објавени на социјалните мрежи прикажуваат како дрон лета кон рафинеријата, што се наоѓа само осум километри од границата со Украина, пред врз неа да се појават големи пламени топки и црн дим.

– Пожарот во рафинеријата Новошахтинск изби откако над централата беа забележани два украински дрона. Едниот падна врз постројката за пренос на топлина, по што изби пожар. Другиот дрон одлета, појасни за Тасс неименуван извор од локалната власт.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

Убиен проруски началник, украински дипломат објави фотографија од телото: „Елиминиран еден од предавниците“

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Украинците заробиле руски пилот платеник откако бил соборен авионот

Ана Ололовска

Зеленски: Украина не е тампон зона меѓу Западот и Русија, таа во иднина ќе биде членка на ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хајдај: Бранителите мора да се повлечат од Северодоњецк

Ана Ололовска