Руската компанија Норникел треба да плати скоро две милијарди долари поради излевањето нафта на Арктикот

Од:

Руски суд денеска донесе одлука дека компанијата во сопственост на рударскиот гигант Норилск Никел мора да плати 146 милијарди рубљи или приближно 1,95 милијарди американски долари за штетата врз животната средина предизвикана од излевање на гориво во рускиот дел на Арктикот во мај минатата година.

dobivaj vesti na viber

Судската постапка беше иницирана од Руската служба за надзор на заштитата на животната средина, која од компанијата Норникел НТЕЦ побара 148 милијарди рубљи за штетата, а проценката на компанијата беше далеку помала и изнесуваше 21,4 милијарди рубљи.

На 29 мај 2020 година, компанијата испушти 21.000 тони дизел во реки и на копно во близина на градот Норилск во Сибир, каде што се наоѓа.

Гринпис го спореди инцидентот со излевањето нафта во 1989 година од танкерот „Валдез“ на компанијата Ексон на Алјаска.

Аналитичарите кои ја следат оваа област велат дека износот на оваа судска отштета е досега невидена во Русија за еколошки прекршок и оти може да испрати силна порака до индустријата дека недоволното вложување во одржување е неприфатливо.

Би можело да ве интересира

Борел: Има недостиг од храна низ цел свет, а таму каде што ја има таа е скапа

Путин тврди дека расте бројот на кибер-напади врз Русија

Ландов

Канада воведува дополнителни санкции против руските олигарси

Русија утре ја прекинува испораката на гас за Финска

Проруски хакери нападнале сајтови на италијански државни институции

Лукашенко: Белорусија купи од Русија ракетни системи С-400 и ракети „Искандер“

Ана Ололовска