Руската компанија Норникел треба да плати скоро две милијарди долари поради излевањето нафта на Арктикот

Од:

Руски суд денеска донесе одлука дека компанијата во сопственост на рударскиот гигант Норилск Никел мора да плати 146 милијарди рубљи или приближно 1,95 милијарди американски долари за штетата врз животната средина предизвикана од излевање на гориво во рускиот дел на Арктикот во мај минатата година.

Судската постапка беше иницирана од Руската служба за надзор на заштитата на животната средина, која од компанијата Норникел НТЕЦ побара 148 милијарди рубљи за штетата, а проценката на компанијата беше далеку помала и изнесуваше 21,4 милијарди рубљи.

На 29 мај 2020 година, компанијата испушти 21.000 тони дизел во реки и на копно во близина на градот Норилск во Сибир, каде што се наоѓа.

Гринпис го спореди инцидентот со излевањето нафта во 1989 година од танкерот „Валдез“ на компанијата Ексон на Алјаска.

Аналитичарите кои ја следат оваа област велат дека износот на оваа судска отштета е досега невидена во Русија за еколошки прекршок и оти може да испрати силна порака до индустријата дека недоволното вложување во одржување е неприфатливо.

Би можело да ве интересира

Песков: Путин бил информиран за нападот

Ана Ололовска

Руски пратеник: Ова е најсериозниот напад врз Москва од Втората светска војна

Ана Ололовска

Полска забрани влез на руски и белоруски камиони во земјата

Ана Ололовска

Русија: Киев стои зад „терористичкиот напад врз Москва“

Ана Ололовска

Изгоре магацин во близина на Москва, тројца загинати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Москва издаде потерница за американски сенатор поради монтирана снимка

Ана Ололовска