Руската Црноморска флота назначи нов командант

Од:

Руската Црноморска флота, вкотвена во пристаништата на анектираниот полуостров Крим, назначи нов командант, јавија денеска руски медиуми, повикувајќи се на информирани извори, по бројните експлозии во изминатите девет дена што ги потресоа тамошните руски воени бази.

dobivaj vesti na viber

Доколку се потврдат информациите, разрешувањето на претходниот командант на Црноморската флота, Игор Осипов, ќе го означи најважното отпуштање на воен функционер за речиси шест месеци откако Русија ја започна војната против Украина.

Според руските медиуми, новиот командант Виктор Соколов бил претставен пред членовите на воениот совет на флотата во пристаништето Севастопол.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

Руски функционер од Херсон со жесток напад врз министерот за одбрана: Шојгу да размисли за самоубиство

Ана Ололовска

Вучиќ од Прага: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пропагандистот на Путин, Сатановски: Ќе ги убиеме сите што се против Русија

Ана Ололовска

Украина го повикува светот: Престанете да се плашите од Русите, тие се безнадежни случаи

А1он

Брнабиќ: „Зошто Србија не и воведе санкции на Русија“, тоа ќе биде единствената точка на дневниот ред

А1он