Руска делегација на средба со Асад

Од:

Руска делегација денеска во Дамаск разговараше со претседателот на Сирија, Башар ал Асад за решавање на кризата во североисточниот дел на земјата, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

– Главна тема на разговорите беше актуелната ситуација на теренот во Сирија поради зголемените тензии во североистичниот дел на земјата, се наведува во соопштението.

На средбата посебно е истакната потребата за преземање мерки за деескалација на тензиите со цел да се осигура безбедност во тоа подрачје.

Турција на 9 октомври, два дена по одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп за повлекување на американските војници од Сирија, ја покрена операцијата Извор на мирот против курдските сили. Анкара истакна дека цел на операцијата е да создаде „тампон зона“ за заштита на турската граница, во која би можеле да се вратат сириските бегалци од Турција.

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и американскиот потпретседател Мајк Пенс и американскиот државен секретар Мајк Помпео на 17 октомври во Анкара постигнаа договор за петдневен прекин на турската офанзива во североисточна Сирија.

Би можело да ве интересира

Кремљ за постапката за отповикување на Трамп: Нема врска со реалноста

Ана Ололовска

Трамп: Примирјето во Сирија се почитува

Ана Ололовска

Лавров бара поголема застапеност на земјите во развој во Советот за безбедност на ОН

Песков: Потребна е добра подготовка за средба Путин – Зеленски

Ана Ололовска

Навални го обвини главниот мосоковски обвинител за незаконско богатење со недвижнини во Црна Гора

Ана Ололовска

Назарбаев се обидува да организира состанок Путин – Зеленски

Ана Ололовска