Русите уништија дрон над Крим

Од:

Руската воздушна одбрана уништи украински беспилотно летало над Крим во вторникот наутро, објави руското Министерство за одбрана во соопштение. Веста доаѓа откако Русија соопшти дека соборила најмалку три беспилотни летала лансирани од Украина, а кои биле насочени кон Москва рано во вторникот.

Министерството соопшти дека неговите системи за противвоздушна одбрана уништиле два беспилотни летала над регионите Калушка и Твер, кои граничат со московскиот регион, како и еден поблиску до главниот град, над областа Истра во московскиот регион.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“