Русите сега велат: Размената на затвореници не е соодветна тема пред средбата Путин-Бајден

Од:

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, денеска оцени дека „темата за размена на затвореници е несоодветна пред самитот Путин-Бајден“.

– Во овој момент е сосема е несоодветно да се зборува за затвореници кои би можеле да бидат разменети меѓу САД и Русија, предупреди портпаролот на Кремљ на денешната прес-конференција, само неколку дена откако самиот Путин во интервју рече дека Русија е подготвена за таква размена.

Песков, исто така, потсети дека рускиот претседател еднаш веќе јавно кажа дека е отворен за разговори и на оваа тема, но дека деталите за тоа мора да бидат утврдени во директен разговор со претседателот на САД, Џозеф Бајден, пренесе Си-Ен-Ен.

Прашањето за размена на затвореници е на врвот на агендата на утрешниот самит Путин-Бајден во Женева, а двете страни најавија дека сакаат нивните граѓани да се вратат.

Би можело да ве интересира

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Администрацијата на Бајден ја намалува употребата на гас што ја загрева климата

Ана Ололовска

Волстрит џурнал: Меркел го одбила првиот телефонски повик од Бајден во својство на претседател на САД

Ана Ололовска

Бајден: САД ќе донираат уште 500 милиони дози вакцини низ светот

А1он

Макрон денеска ќе разговара со Бајден за кризата со подморниците

А1он

Џонсон и Бајден ги синхронизираа политиките кон Русија и Кина

Катерина Павлова-Николовска