Русите се повлекоа од Харков потврди градоначалникот

Од:

Градоначалникот на Харков, Ихор Терехов, за Би-Би-Си изјави дека Русите се повлекле од областа на градот Харков во правец на руската граница.

dobivaj vesti na viber

Тој вели дека руските трупи само еднаш успеале да влезат во мал дел од клучниот североисточен град и не биле таму долго време.

„Русите постојано го гранатираа Харков бидејќи беа многу блиску до градот. А поради напорите на територијалната одбрана на Харков и украинските вооружени сили, Русите се повлекоа далеку од градската област во правец на руската граница“ вели Терехов.

Тој вели дека во градот е сега мирно и лужето се враќаат. Обезбедено е снабдување со вода, гас и електрична енергија за сите граѓани. Но, додава дека голем број објекти и станбени згради се уништени и дека претстои голема реконструкција.

– Немаше гранатирање во градот во последните пет дена. Имаше само еден обид од Русите да го погодат градот со ракета во близина на аеродромот во Харков, но проектилот беше елиминиран од украинската воздушна одбрана вели градоначалникот.

Би можело да ве интересира

ВО ЖИВО: Огромна вежба на НАТО, Украина се подготвува за руски напад во Донбас

Ана Ололовска

Зеленски го смени командантот на силите на територијалната одбрана

Ана Ололовска

Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија, мора да го вклучи и ембаргото на нафтата

Ана Ололовска

Мекдоналдс ги продава рестораните во Русија поради војната во Украина

Украинец: Русите пукаа во мене, па ме закопаа жив

Ана Ололовска

ВИДЕО: Украинските војници кои го бранат Харков дошле до руската граница, тврди украински гувернер

Ана Ололовска