(ВИДЕО) Русите се повеќе напредуваат: Извршени напади, одекнуваат експлозии

Од:

Во тек е 209-от ден од специјалната воена операција што Русија ја спроведува во Украина. Киев тврди дека руските сили извршиле ракетни напади врз Запорожјската област и Николаев.

dobivaj vesti na viber

Украинскиот оператор Енергоатом објави дека руската армија ја нападнала јужноукраинската нуклеарна централа, но дека реакторите не се оштетени.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени дека можноста за директни преговори меѓу претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Володимир Зеленски, се уште е далеку.

Би можело да ве интересира

Бугарија ќе и достави мало и лесно оружје на Украина

Марат Габидулин беше „десна рака“ на шефот Вагнер, сега вели: Знам што сака, тој е опасен за целиот свет

Горан Наумовски

Чавушоглу верува дека до пролет во Украина ќе има примирје или преговори

Русија најави евакуација од источниот брег на Днепар

Русија „огорчена“ од поддршката на Франција за формирање Суд за воени злосторства во Украина

Инспектори на ОН истражуваат дали руските напади врз инфраструктурата се воени злосторства