Русите се помалку ги критикуваат репресиите на Сталин, покажа истражување на „Левада“

Од:

Жителите на Русија репресиите на Сталин веќе не ги сметаат за злосторства, покажуваат податоците на анкетата на центарот „Левада“, информира весникот „Ведомости“, цитиран од Би-Би-Си.

Делот од луѓето во земјата, кои репресиите на Сталин ги сметаат за политички кривични дела, за пет години е опаднат од 51 на 39 проценти, додека една четвртина од учесниците во анкетата тоа го образложуваат со „политичката неопходност“.

Запрашани за односот на денешните руски власти кон сталинистичките репресии, анкетираните најчесто ја избираат варијантата „тие воопшто не мислат на тоа“. Само 26 отсто од луѓето во Русија Сталин го сметаат за државен криминалец.

-Пресвртот во односот кон репресиите, како и кон другите теми, почна во 2014 година, кога се појавија проблемите со Западот и желбата за поцврст државен лидер според моделот на советската митологија, затоа ослабна и критиката против Сталин, објаснува заменик директорот на „Левада“, Алексеј Граѓанкин.

„Израсна нова генерација, која историски е далеку од овие настани, и нема добиено доволно познавања за прашањето“, констатира историчарот Никита Петров од организацијата „Меморијал“.

Би можело да ве интересира

„Комерсант“: Посетата на Лавров е знак дека Москва сака да го зачува влијанието на Балканот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Руски ММА-борач брутално изрешетан во кафеана среде бел ден

Жарко Настоски

ВИДЕО: Пијани руски војници влетаа во аеродром со оклопен транспортер

Жарко Настоски

Путин: Руската економија закрепнува во многу сектори

Жарко Настоски

Забраните за патувања во странство поради епидемијата и помагаат на руската економија, тврдат економисти

Ана Ололовска

Руските безбедносни сили тврдат дека спречиле исламистички терористички напад во Москва

Жарко Настоски