Русите се почесто користат дронови во близина на Бахмут

Од:

Руските сили се повеќе користат беспилотни летала во воздушни борби над опколениот Бахмут, соопштија украинските војници.

Во мало селце западно од Соледар, град северно од Бахмут кој сега е под руска контрола, војниците од противвоздушната единица на 10-та брдско-јуришна бригада на Украина планирале да користат беспилотни летала за да ги нападнат руските позиции.

„Неодамна забележавме голема активност на непријателските разузнавачки беспилотни летала“, изјави за Ројтерс припадник на единицата со знак за повикување „Камин“, што значи „Камен“.

„Работата на (редовната) авијација е намалена. Не можам да кажам дека целосно исчезна, но е намалена. Можеби тоа се должи на фактот што добро ни оди“.

42-годишникот покажа дел од оружјето поставено на рамо што го користи единицата за да ја намали заканата од воздушни и хеликоптерски напади врз позициите на украинската линија на фронтот.

„Главната задача за нас не е нужно да го погодиме авионот, туку да му кажеме на пилотот дека сме тука“, рече тој во тесната контролна соба во малиот бунгалов.

„Ако лансираме нешто кон нив, тогаш тие се плашат, а има голема разлика помеѓу испукување на проектил од авион од еден до два километри или шест до седум километри“.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска