Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

Од:

Украинската разузнавачка служба предупреди дека Кремљ поставува услови да изврши информативен напад врз украинскиот претседател Володимир Зеленски во обид да го дискредитира.

dobivaj vesti na viber

Главната управа за воено разузнавање на Украина (ГУР) објави дека руската претседателска администрација одобрила формирање на нова информативна работна група во рамките на руските специјални служби одговорни за ширење лажни вести за Зеленски.

ГУР истакна дека на 10 август руските специјални служби создале страница на која планираат да го направат тоа, подготвиле лажни снимки и коментари на социјалните мрежи и основале мрежа на блогери.

 

Би можело да ве интересира

Лавров: Повикот на Зеленски за напади врз Русија само ја потврди неопходноста на специјалната воена операција

А1он

Семејствата на Кадиров, Медведев и Шојгу на удар од нови санкции: Јапонија објави црна листа

А1он

Русите освоија уште две области во Доњецк: 120 украински војници загинале при нападите

А1он

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

ВИДЕО: Украинското знаме беше подигнато во селото Велика Александровка, област Херсон

Ана Ололовска

Украина повторно ги повика руските војници да се предадат

Ана Ололовска