Русите освоија уште две области во Доњецк: 120 украински војници загинале при нападите

Од:

Руските војници ги ослободија Отрадовка и Веселаја Долина, соопшти штабот на ДНР.

dobivaj vesti na viber

„Од 7 октомври 2022 година, на територијата на Доњецката Народна Република, група војници на ДНР и ЛНР, со огнена поддршка од вооружените сили на Руската Федерација, ги ослободија Отрадовка, Веселаја Долина и Заицево“, се вели во Телеграм каналот на штабот.

Овие населби се наоѓаат на десет километри од Артемовск, недалеку од Заицево, од каде претходниот ден беа протерани украинските војници. Загубата на вооружените сили на Украина таму изнесуваше 120 загинати и три пешадиски борбени возила.

Претходно Пушилин изјави дека за офанзивата во правецот Купјанск, вооружените сили на Украина префрлиле резерви од Артемовски, поради што руските војници успеале да напредуваат таму, а Украинците биле принудени да се повлечат.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска

Чавушоглу: Во Украина е можно да се дојде до решение преку дипломатија

Ана Ололовска