Руско МНР: Нема преговори со Украина

Од:

Рускиот заменик министер за надворешни работи Андреј Руденко изјави дека во моментов не се водат преговори меѓу Русија и Украина, пренесува новинската агенција Интерфакс.

dobivaj vesti na viber

„Не, преговорите не продолжуваат. Украина практично се повлече од преговарачкиот процес“, изјави шефот на дипломатијата на руските новинари.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно за Би-Би-Си изјави дека ја разбира потребата од дијалог со Русија – и дека од нивна страна не се „изгорени сите дипломатски мостови“.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина ќе ги врати загубените територии

ВИДЕО: Силна експлозија на окупираната територија, Украинците погодија руско скалдиште за муниција

Катерина Павлова-Николовска

Шолц: Путин е во можност да ја продолжи војната уште долго време

Лукашенко: Ние сме единствената земја во светот што ја поддржува руската борба против нацизмот

Британија: Русија ќе се префрли на освојување на Донецк

Трас денеска ќе го објави планот за обнова на Украина