Русите наводно го смениле командантот кој беше тешко поразен во голема тенковска битка

Од:

Во својот последен извештај, Институтот за проучување на војната (ISW) се осврна на гласините за разрешување на командантот на Источниот воен округ, генерал-полковник Рустам Мурадов. Иако ISW моментално не може да ги потврди овие гласини, неколку руски воени блогери ја потврдија информацијата за смената.

Мурадов ја презеде командата со Источниот воен округ на Русија на 6. октомври минатата година. ISW тврди дека Мурадов сноси одговорност за извршување на серија катастрофални офанзивни воени операции во регионот Дон
ецк во последните пет месеци.

Еден воен блогер објави дека Мурадов е на „одмор“. Други воени блогери коментираат дека отказот е позитивен чекор, но додаваат дека изборот на негова замена ќе биде многу поважен од самиот отказ.

Некои воени блогери сметаат дека Мурадов е одговорен за значителни руски воени неуспеси, вклучително и големите загуби претрпени во нападот на Павливка во октомври и ноември 2022 година и долготрајните и неуспешни обиди да се заземе Вуледар.

Независниот руски медиум „Важње Истории“, повикувајќи се на извори блиски до рускиот Генералштаб, објави дека рускиот Генералштаб го обвинува Мурадов за неспособност поради неуспеси на бојното поле и значителни загуби.

Се појавија шпекулации дека Москва размислува и да го отпушти командантот на Западниот воен округ, генерал-полковник Евгениј Никифоров, чии сили дејствуваат долж линијата Купјанск-Сватов-Кремина во источна Украина.

Иако ISW не може да ги потврди гласините за смена на Мурадов или Никифоров, тинк-тенкот забележува дека е забележливо што руските воени блогери разговараат за потенцијални сместувања на команданти поврзани со области на операции каде руските сили во голема мера не успеале да обезбедат значителни придобивки или претрпеле тешки загуби.загуби.

Немаше шпекулации за разрешување на командантот на Централниот воен округ, генерал-полковник Андреј Мордвичев, ниту на командантот на Јужниот воен округ, генерал-полковник Сергеј Кузовлев. Со оглед на тоа што нивните војници не се премногу ангажирани во критичните области на фронтот, Мордвичев и Кузовлев веројатно нема да станат мета на гневот на Кремљ, бидејќи тие во моментов не се одговорни за значителни неуспеси.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска