Русите имаат големи загуби, готова е битката за вториот најголем град објави Институтот за војна

Од:

Украина веројатно ја доби битката кај Харков, вториот по големина град во земјата, објави во својата најнова анализа Институтот за проучување на војната. Украинските сили спречија опсада и заземање на Харков, а потоа ги протераа руските војници од периферијата на градот, пишува Институтот.

dobivaj vesti na viber

Институтот пишува дека Украина сега најверојатно „ќе се обиде да ги прекине копнените комуникациски линии (GLOC) меѓу Белгород во Русија и руските сили концентрирани околу Изум“. Во меѓувреме, како што се вели, главните руски напори биле насочени кон опсадата на градовите Северодонецк и Лисичанск во Луганск.

„Руските трупи кои напаѓаат од Попасна на север не постигнаа значителен напредок во последните 24 часа. Руските сили кои доаѓаат од север кон југ не успеаја да ја преминат реката Донец и претрпеа катастрофални загуби“, се вели во извештајот.

Други заклучоци: Руските сили веројатно обезбедиле автопат во близина на западниот влез на железарницата Азовстал, но борбите за централата продолжуваат. Украинските сили, наводно, се обидуваат да ја вратат контролата над Змискиот остров во близина на романскиот брег или барем да ја нарушат способноста на Русија да го користи.

Би можело да ве интересира

ВО ЖИВО: Огромна вежба на НАТО, Украина се подготвува за руски напад во Донбас

Ана Ололовска

ВИДЕО: Украинските војници кои го бранат Харков дошле до руската граница, тврди украински гувернер

Ана Ололовска

Русија објави нов извештај

Ана Ололовска

Сопруги на борците од Азовстал: Нашите сопрузи се подготвуваат за последната битка

Ана Ололовска

Нов извештај на британското разузнавање: Лукашенко распоредува специјални сили

Ана Ололовска

Украинци намерно го поплавија своето село за да ги спречат Русите: „Вредеше“

Ана Ололовска