Русите и Американците не се договараат зад наш грб, вели шефот на украинската дипломатија

Од:

Шефот на украинската дипломатија, Дмитриј Кулеба, денеска порача дека неговата земја верува дека не постои ризик американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин да постигнат некаков договор за Украина зад грбот на официјален Киев.

-Украина им кажа на своите сојузници дека нема да прифати никакви договори постигнати во разговорите во кои Украина не е присутна, рече Кулеба.

„Не гледаме никаков ризик дека оваа средба ќе резултира со постигнување договор за Украина зад наш грб“, додаде Кулеба на прес-конференцијата со шведската министерка за надворешни работи, Ана Линд.

Би можело да ве интересира

Границите на САД остануваат затворени поради Ковид-19

Ана Ололовска

Бајден објави дека до крајот на годината завршува американската воена мисија во Ирак

Ана Ололовска

Фајзер и Бионтек почнуваат масовни испитувања на вакцините кај деца од 5 до 11 години

Жарко Настоски

Бајден ги соопшти имињата на осуммина сојузни обвинители кои ги предлага

Жарко Настоски

Америка и 20 нејзини сојузници ја осудија Куба за наводното кршење на човековите права

Жарко Настоски

На талибанците им требаат градовите за да ја вратат контролата врз Авганистан, вели американски генерал

Жарко Настоски