Русите го нападнаа родниот град на Зеленски со дронови камикази

Од:

Руските сили го нападнаа Криви Рих со дронови камикази, пренесува АП. Тоа е родниот град на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

Нападот на јужниот украински град во кој пораснал Зеленски се случил рано утринава, изјави Валентин Резниченко, гувернер на Днепропетровск, додавајќи дека во нападот биле уништени два ката од училиште.

Русија се повеќе користи ирански камикази дронови за да ги нападне украинските цели. Украинската војска соопшти дека во текот на ноќта соборила пет ирански беспилотни летала во јужна Украина, додавајќи дека два дрона сепак ја пробиле нивната противвоздушна одбрана.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он