Русија започна истрага за перење пари во Молдавија

Од:

Руското Министерство за внатрешни работи започна истрага за перење пари, со која е опфатен и лидерот на Демократската партија на Молдавија, Владимир Плахотник.

dobivaj vesti na viber

Истрагата е иницирана само два дена пред парламентарните избори во оваа поранешна советска република.

Во Молдавија в недела се одржуваат избори на кои се очекува неизвесен дуел меѓу екстремно левичарската Социјалистичка партија на Република Молдавија (ПСРМ) на претседателот Игор Додон и двете опозициски сили, социјалдемократската Демократската партија на Молдавија (ПДМ) и проевроската коалиција предводена од конзервативната Либерално демократска партија на Молдавија (ПЛДМ).

Руското Министерство за внатрешни работи соопшти дека испитува перење пари преку две руски банки, што било организирано од страна на некои од најбогатите луѓе во Молдавија, меѓу кои и Владимир Плахотник и Вјечеслав Платон.

Плахотник е лидер на ПДМ и еден од највлијателните луѓе во земјата.

Би можело да ве интересира

Турција потпиша договор со Русија за набавка на вториот контингент С-400

Шојгу: Нема потреба да користиме нуклеарно оружје во Украина

Ана Ололовска

ОБСЕ го осуди прогонот на новинари во Русија

Ана Ололовска

Захарова: Се ќе направиме мисија на МААЕ да ја посети нуклеарката Запоржје

Ана Ололовска

Путин: Русија е подготвена да им понуди модерно оружје на сојузниците од Јужна Америка, од Азија и од Африка

Ана Ололовска

Порака од Русија за САД: Ако уште не сфатиле, ќе сфатат, има преведено на англиски