Русија воведе санкции против уште 39 Британци

Од:

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека воведува санкции против 39 функционери, бизнисмени и новинари од Велика Британија и им забранува влез во Русија, бидејќи поддржуваат „демонизација“ и меѓународна изолација на Москва.

dobivaj vesti na viber

На списокот, меѓу другите, се и лидерот на опозициската Лабуристичка партија, Кир Стармер и поранешниот премиер Дејвид Камерон.

– Со оглед на деструктивната желба на Лондон да го задржи замаецот на санкциите под бесмислени и апсурдни изговори, работата на проширување на руската „стоп-листа“ ќе продолжи, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја ги поддржа резултатите од референдумот за обединување со Русија

А1он

(ВИДЕО) Руска ТВ објави застрашувачка снимка: Во очекување на нуклеарен конфликт

Катерина Павлова-Николовска

Полска би ги запрела дипломатските контакти со Русија доколку ЕУ го стори тоа

А1он

Млад боксер загина во војната во Украина, заробен за време на руски напад во Мариупол

А1он

Германски дипломат: НАТО не е обврзан да и дава помош на Украина, бидејќи не е членка на алијансата

А1он

Косово: Русија го искористи ставот на нашиот Меѓународен суд како изговор за заземање украински територии

А1он