Русија во моментов испитува 1.500 мутации на Ковид-19

Од:

Во Русија се пронајдени речиси 1.500 мутации на коронавирусот, изјави денеска Ана Попова, директор на Руската федерална служба за фитосанитарен надзор и контрола (Роспотребнадзор), на маргините на научната конференција на форумот „Гајдар“.

-Ова е важен аспект на пандемијата и ние континуирано работиме на тоа. Досега откривме речиси 1.500 мутации, потенцира Попова, пренесе Тасс.

Според Попова, во рускиот институт „Микроб“ во моментов се спроведува анализата на информациите за мутациите на коронавирусот во светот.

-Мутациите за кои често се зборува во некои земји, главно европските, станаа видливи уште во септември. Уште повеќе, првите промени од овој вид беа идентификувани во јуни, потврди Попова.

Би можело да ве интересира

Навални преместен од затворот во Москва

Жарко Настоски

Германскиот претседател: Да не ги прекинуваме сите врски со Русија

Жарко Настоски

Клуге: СЗО и ЕК работат на донациите на вакцини за земјите на Балканот

Ана Ололовска

СЗО: Секој десетти пациент има симптоми на коронавирус и по три месеци

Ана Ололовска

Унгарија ќе го продолжи делумното затворање до 15 март

Ана Ололовска

Кремљ загрижен за ситуацијата во Ерменија и повикува на смиреност

Ана Ололовска