Русија утре и формално ќе ги анектира четирите украински региони

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин утре и формално ќе ги потпише документите за анксија на уште четири украински региони во кои изминатиот викенд се одржаа самонаречени референдуми, што Украина и Западот ги осудија како лажни, јави Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Официјални лица поддржани од Русија претходно тврдеа дека на петдневното изјаснување се обезбедила речиси целосна поддршка од народот.

Таканаречените референдуми се одржаа во Луганск и Доњецк на исток и во Запорожје и Херсон на југот од Украина, додава британскиот јавен сервис.

Рускиот претседател се очекува утре да одржи и говор во Кремљ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска