Русија: Украинци дигнаа во воздух шест столбови на високонапонски далноводи на нуклеарката Курск

Од:

Руската безбедносна служба тврди дека украински саботери на 4, 9 и 12 август дигнале во воздух шест столбови на високонапонски далноводи на нуклеарната централа Курск.

dobivaj vesti na viber

Поради нападите било отешнато функционирањето на нуклеарната централа Курск.

Според Руската безбедносна служба нападите во Курчатов се терористички чин.

Засега, нема коментар од Украина за овие обвинувања од руска страна.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Конфликт во рускиот државен врв

Рогов: Во Запорожје се концентрирани платеници од 30 земји

А1он

(ВИДЕО) Мобилизирани Руси добија кеси од локалните власти: Парче чоколадо, салфетки и комплет за прва помош

А1он

Бегање од мобилизација: Двајца Руси со чамец пристигнале на Алјаска и побарале азил од Америка

А1он

Лавров: Повикот на Зеленски за напади врз Русија само ја потврди неопходноста на специјалната воена операција

А1он

Семејствата на Кадиров, Медведев и Шојгу на удар од нови санкции: Јапонија објави црна листа

А1он