Русија: Спречен напад на Запорожје, непријателска група беше погодена од артилерија

Од:

Владимир Рогов, член на главниот руски совет на регионот Запорожје, објави дека во текот на претходната ноќ, припадниците на руските сили одбиле обид за украински напад, користејќи квадкоптер Mavic.

Тие, всушност, го забележале движењето на украинските специјални сили на линијата на фронтот.

-Непријателската група веднаш беше погодена од артилерија. Само еден непријателски диверзант стана и побегна откако беше покриен со автоматски фрлач на гранати, рече Рогов.

Би можело да ве интересира

Шефот на Меѓународната агенција за атомско оружје ја посети никлеарката во Запорожје

Британија: Русите именуваа нов главен град на Запорожје, не можат да го освојат стариот

ВИДЕО: Русите ги зацврстуваат одбранбените позиции во Запорожје

Оштетена е последната линија за напојување на нуклеарната централа во Запорожје, драматичен апел од Киев

Русија: Украина ги одолговлекува преговорите за безбедносна зона околу нуклеарката Запорожје

Гроси: Нуклеарната централа во Запорожје се уште е во опасност

А1он