Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море

Од:

Руското Министерство за одбрана тврди дека соборило 19 беспилотни летала над регионите на Црното Море и Крим, а Украина лансираше уште три беспилотни летала во регионите Белгород, Курск и Орел.

Во соопштението на Министерството за одбрана се наведува дека „ноќта меѓу 20 и 21 септември беше запрен обид на режимот во Киев да изврши терористички напад со беспилотни летала врз објекти на територијата на Руската Федерација.

Русија еднострано го анектираше Крим во 2014 година.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“