Русија: Се соочуваме со нова светска реалност

Од:

Се работи многу на новиот концепт на надворешната политика на Руската Федерација, имајќи предвид дека меѓународните околности се менуваат многу брзо и се создава нова светска реалност, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков на Источниот економски форум ( ЕЕФ).

„Работата на овој документ е во тек. Факт е дека околностите на меѓународната политичка сцена се менуваат многу брзо. Се соочуваме со нова светска реалност, која треба да се земе предвид при креирањето на концептот“, изјави Песков.

Тој рече дека нема потреба да се брза со изработката на тој документ, но додаде дека многу земји изразиле отворено непријателство кон Русија.

„Поради таквите ставови кон Русија, неопходно е да се минимизираат негативните последици од нивните постапки. Има многу земји кои отворено ја покажаа својата воинствена позиција кон Русија. Тие земји преземаат различни дејства кои се спротивни на нашите интереси и ни нанесуваат штета. Значи, мораме да создадеме рамнотежа, да ги намалиме негативните влијанија“, рече Песков.

Тој оцени дека не е фер да се каже дека Русија по западните санкции се сврте кон исток.

„Азиско-пацифичкиот регион отсекогаш бил важен за Русија. Всушност, тоа е нашиот најважен регион, така што не е точно да се каже дека сега се свртевме кон исток и почнавме да ги менуваме приоритетите. Се разбира, кога Западот вештачки воведе рестриктивни мерки кон Русија, трговијата и економиите почнаа уште повеќе да се вртат кон исток“, додаде Песков.

Би можело да ве интересира

Русија бара од Северна Кореја муниција во замена за храна, тврди САД

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пјонгјанг испраќа 50.000 специјалци да им помогнат на Русите во Украина

ВИДЕО: Радикалните десничари го напуштија австрискиот парламент за време на говорот на Зеленски

Украина призна дека Русите постигнале успех во Бахмут

Катерина Павлова-Николовска

Путин планира да регрутира 400 илја војници тврди бритнското разузнавање

Катерина Павлова-Николовска

Владата донесе одлука да донира хеликоптери на Украина