Русија: Сакаме да избегнеме нуклеарна војна

Од:

Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за одбрана, одржа прес-конференција на која зборуваше за нуклеарното оружје.

Таа тврди дека „Русија останува целосно посветена на принципот никогаш да не дозволи да се води нуклеарна војна“.

Таа рече дека ставот на Москва, според кој никогаш не треба да започне нуклеарна војна, не е променет.

Да потсетиме, рускиот претседател Владимир Путин минатиот месец изјави дека Русија располага со „различно разорно оружје“ и дека ќе „користи се што е достапно“ за да ја одбрани Русија, при што Путин мисли и на четирите украински региони чија анексија ја најави „Русија“ минатата недела. „Ова не е блеф“, рече тогаш Путин.

Би можело да ве интересира

Украина: Рускиот ров кај Бахмут го претворивме во гроб

А1он

Русија: Ја презедовме контролата близу Бахмут

А1он

Украинците бараат нови авиони од четврта генерација, Бајден ја отфрли можноста: Расте притисокот во НАТО

А1он

Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостин ги слушнал и повикал полиција

А1он

Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

А1он

Британското разузнавање: Русите се обидуваат да ги одвлечат Украинците во Бахмут

Горан Наумовски