Русија протерува осум грчки дипломати

Од:

Руското Министерство за надворешни работи денеска на амбасадорот на Грција му врачи нота за протерување на осум грчки дипломати.

dobivaj vesti na viber

„Во Министерството за надворешни работи денеска е повикана амбасадорката на Грција во Русија, Е. Насика, на која и беше врачен протест заради политиката на конфронтација на грчките власти кон Русија, влучувајќи ги и испораките на вооружување и воена техника за режимот во Киев и протерувањето на руски дипломати“, се наведува во соопштението на руското министерство, пренесено од британските медиуми.

Министерството потврди дека на амбасадорката и била врачена нота со која осум грчки дипломати се прогласуваат за персони нон грата во Русија, а кои се должни да ја напуштат земјата во рок од осум дена.

„Нагласено е дека тоа се директни последици од непријателските дејствија иницирани од грчките власти. Целосна одговорност за тоа сноси само официјална Атина. Посочено е дека во случај да продолжи антируската политика ќе го задржиме правото на адекватен одговор“, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи на Русија.

Рускиот амбасадор во Атина претходно изјави дека Грција повеќе не е соодветна дестинација за одмор за руските туристи бидејќи „бранот на русофобија поттикнат од грчкото раководство не стивнува“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Теодорикакос: Провокативни, невистинити и нереални се изјавите дека Грција е центар за обука на терористи

Грција планира да ја прошири 80 километри оградата кај Еврос на границата со Турција

А1он

Поранешен руски градоначалник поставен на чело на окупираните територии во областа Харков

А1он

Угостителски објекти во Грција затаиле приход од над пет милиони евра

А1он

Грчки град е најважната точка во ЕУ: Се користи за воени пратки, од тенкови и оклопни транспортери до хеликоптери

А1он

Финска тврди дека руски авиони влегле во нејзиниот воздушен простор

Катерина Павлова-Николовска