Русија протера десет романски дипломати

Од:

Десет романски дипломати денеска се протерани од Русија, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението на руското МНР се истакнува дека Москва ги осудува обидите на Романија да ја обвини Русија за наводни воени злосторства во Украина.

Протерувањето на романските дипломати уследи по протерувањето на руските дипломати од Букурешт.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Њујорк тајмс објави снимка: „Вака Путин го играше Западот 20 години“

Ана Ололовска

Русија им забрани влез во земјата на 154 членови на британскиот парламент

Ана Ололовска

Русија ја укинува горната старосна граница за пријавување во војска

Ана Ололовска

Лајен: Русија ја користи храната како оружје, ЕУ не смее да падне во нова замка на зависност

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија првпат од почетокот на војната одржа заеднички воени вежби со Кина

Предраг Петровиќ

Грција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи