Русија: Продолжена прелиминарната истрага за уапсените украински морнари

Прелиминарната истрага за украинските морнари уапсени по инцидент во Кречкиот теснец ќе биде продолжена до 25 мај, изјави извор запознат со истрагата.

Дваесет и четири морнари обвинети се дека нелегално преминале руска граница. Уапсени беа на 25 ноември откако беа запрени три украински воени бродови што поминувале преку Керчкиот теснец од Црното Море кон Азовското Море.

Би можело да ве интересира

Јужнокорејските ловци двапати пукале кон руски воен авион

Ана Ололовска

Русија и Турција преговараат за заедничко производство на С-400

Ана Ололовска

Пет украински партии на чекор до парламентот

Ана Ололовска

Најмалку 16 загинати во воздушен напад на руските сили врз Идлиб

Ана Ололовска

Партијата на Зеленски води на предвремените парламентрани избори во Украина

Ана Ололовска

Зеленски смета дека новиот премиер на Украина треба да биде економист без политичко минато

Татјана Ташкова