Русија примила нарачки од 20 земји за милијарда дози од вакцината за Ковид-19

Од:

Вкупно дваесет светски држави, главно од Латинска Америка, Блискиот Исток и Азија, досега побарале од Русија дози од новата вакцина против коронавирус, која вчера беше регистрирана, тврди шефот на рускиот државен Директен инвестициски фонд, Кирил Дмитриев.

На конференција посветена на новата вакцина, која е прво средство за имунизација против коронавирусот регистрирано во светот, Дмитриев рече дека вкупните нарачки надминуваат една милијарда дози од вакцината.

„Заедно со нашите сртански партнери, подготвени сме да произведеме повеќе од 500 милиони дози годишно,“ изјави Дмитриев.

„Целото количество на вакцината што ќе се произведе во Русија ќе се користи во земјата, а дозите за употреба во странство ќе се произведуваат во странски фабрики,“ додаде тој.

Директорот на РДИФ рече и дека Русија ќе воведе и хуманитарна програма за неразвиените земји, која ќе вклучува бесплатни дози за државите кои не можат да платат за вакцината.

Би можело да ве интересира

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Кремљ верува дека Париз не го обелоденил разговорот Путин-Макрон

Ана Ололовска

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска