Русија пријави појава на птичји грип, усмртени 283.000 птици

Од:

Москва, 27 октомври 2020 (МИА) – Русија пријави појава на високо патогениот птичји грип Х5Н8 на фарма во западниот дел на земјата, објави денеска Светската организација за здравје на животните (ОИЕ).

Грипот во регионот Костромскаја уби повеќе од 14.000 птици и доведе до уништување на уште 283.000 птици од јата, соопшти ОИЕ, повикувајќи се на информации од руското Министерство за земјоделство.

Би можело да ве интересира

Русија жали поради повлекувањето на САД од Договорот за отворено небо

Ана Ололовска

Реципроцитет: Русија им забрани влез на 25 функционери од Велика Британија

Путин: Русија е подготвена да обезбеди вакцина за други земји

Уште 188 руски војници испратени во Ерменија

Жарко Настоски

Путин: Русија планира да ги извезува своите вакцини

Жарко Настоски

Русија со закон ќе ги блокира Фејсбук, Твитер и Јутјуб

Ана Ололовска