Русија предупредува: Радиоактивниот облак се движи кон Европа поради уништената муниција со осиромашен ураниум

Од:

Уништувањето на муницијата со осиромашен ураниум, која Западот и ја испорача на Украина, доведе до појава на радиоактивен облак кој веќе се движи кон Европа.

Ова го изјави секретарот на Советот за безбедност на Русија Николај Патрушев на состанокот во градот Сиктивкар во Русија.

Тој исто така рече дека во Полска веќе е забележано зголемување на радијацијата.

Тој привлече внимание и на фактот дека американскиот претседател Џо Бајден вчера пристигна во Хирошима на самитот на Г7.

„Лидерите на западните земји, исто така, ќе зборуваат за помош на Украина под притисок на САД. Американците постојано им „помагаа“ на земјите на овој начин во историјата. Тие и „помогнаа“ на Украина – вршеа притисок врз нивните сателити и доставуваа муниција со осиромашен ураниум. Нејзиното уништување е доведено до радиоактивниот облак кој се движи кон Западна Европа. Во Полска веќе е забележано зголемување на радијацијата“, рече Патрушев.

Како што додаде тој, САД произведуваат и „веќе користат хемиско и биолошко оружје, меѓу другото, на територијата на Украина“.

Би можело да ве интересира

УЕФА ја казни Украина за расистичко навивање пред натпреварот со македонската репрезентација

Украина го потврди договорот за слободна трговија со Македонија

ЦИА и МИ6: Не го потценувајте Путин, а со Кина развивајте добри односи

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Видео од позната игрa место од Украина, ТВ објавија, експерти коментираа – лаги на кои наседнаа сите

238.000 луѓе загинале лани во војни – Украина не е најкрваво боиште

Седиштето на Вагнер тврди дека работи нормално два дена по прекинатиот бунт

Предраг Петровиќ