Русија повика на дијалог за катарската криза

Од:

Русија денеска повика на дијалог меѓу Катар и неговите соседи во Заливот, ветувајќи помош во посредување за решавање на кризата.

– Ги следиме со загриженост информациите за таа ескалација, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на средбата во Москва со својот катарски колега Мохамед бин Абдулрахман Ал-Тани

Лавров истакна дека „Русија не е задоволна со ситуацијата во која односите меѓу нашите партнери се влошуваат и ние сме за изнаоѓање решение за проблемот по пат на дијалог“.

Катар бара помош однадвор за решавање на спорот со своите соседи, кои го обвинуваат за финансирање на терористички групи и не се задоволни од неговите врски со движењето „Муслиманско братство“ и спонзорирање на телевизијата „Ал Џазира“.

Шефот на руската дипломатија нагласи дека Москва е „подготвена да направи се што е во нејзина моќ“ за да се реши кризата, нагласувајќи дека е неопходно единство во борбата против тероризмот.

Катар ги осуди тврдењата изнесени против него, а Ал-Тани за време на средбата ги нарече обвинувањата „нелегални“.

Би можело да ве интересира

Лавров: Потребни се мерки за запирање на прогонот на христијаните од Блискиот Исток и северот на Африка

Ана Ололовска

Во Русија се урна мал авион, двајца загинати

Ана Ололовска

Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

ВИДЕО: Огромно торнадо кај Сочи, невремето демне над руското летувалиште

Жарко Настоски

ВИДЕО: Русите спектакуларно го претставија новиот невидлив ловец, наречен „Шах-мат“

Жарко Настоски

Русија бара ОН да гласа за укинување на функцијата на Високиот претставник во БиХ

Ана Ололовска