Русија побара итен прекин на огнот меѓу Азербејџан и Ерменија

Од:

Официјална Москва побара од Ерменија и Азербејџан веднаш да воспостават прекин на огнот.

– Ги повикуваме сите актери, и внатрешни но и надворешни, да покажат максимална воздржаност и на терен и во меѓусебната комуникација. Неопходна е максимална внимателност, со цел веднаш да се воспостави прекин на огнот и враќање на преговарачка маса, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Андреј Руденко.

Коментирајќи го судирот меѓу Азербејџан и Ерменија во областа Нагорно Карабах, портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков истакна дека Москва е во близок контакт со Анкара поради тензиите во регионот.

Би можело да ве интересира

САД ги прошируваат санкциите против рускиот гасовод Северен поток 2

Жарко Настоски

Русија е подготвена да го прифати американскиот предлог за продолжување на нуклеарниот договор

Жарко Настоски

Во САД ги фрлиле на отпад респираторите што им ги донира Русија

Жарко Настоски

Кражба на цевки за кислород од болница во Русија

Ана Ололовска

Баку: Ерменија гранатира две области долж Нагорно Карабах

Ана Ололовска

Москва пред Нова година почнува со масовна вакцинација против Ковид-19

Жарко Настоски