Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

Од:

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА.

Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека лекарите и наставниците ќе бидат првите што ќе се вакцинираат.

Неделава извор за „Ројтерс“ изјави дека првата потенцијална вакцина на Русија против Ковид-19, изработена од Државниот институт за истражување, ќе добие одобрение од регулаторните агенции во август и наскоро ќе им биде препишана на здравствените работници.

Би можело да ве интересира

Слуцки: Убиството на иранскиот научник е терористички чин, Русија го осудува злосторството

Ана Ололовска

Шојгу: Германската министерка за одбрана зборува како да е во основно училиште

Ана Ололовска

Руски воен авион Су-27 пресретна американски извидувачки авион РЦ-135

Ана Ололовска

Трет ден по ред Русија бележи по повеќе од 500 умрени од коронавирус

Ана Ололовска

Хакери од Северна Кореја се обиделе да ја нападнат АстраЗенека, компанијата што развива вакцина против коронавирусот

Жарко Настоски

Грчките власти се убедени дека мнозинството од граѓаните ќе се вакцинираат против Ковид-19

Жарко Настоски