Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

Од:

Русија се подготвува да почне со кампања за масовно вакцинирање против коронавирусот во октомври, изјави министерот за здравство Михаил Мурашо, јави новинската агенција РИА.

Министерот, кој не достави детали за вакцината што ќе се користи, рече дека лекарите и наставниците ќе бидат првите што ќе се вакцинираат.

Неделава извор за „Ројтерс“ изјави дека првата потенцијална вакцина на Русија против Ковид-19, изработена од Државниот институт за истражување, ќе добие одобрение од регулаторните агенции во август и наскоро ќе им биде препишана на здравствените работници.

Би можело да ве интересира

Ердоган се закани: Доколку биде нападнат турскиот брод во Средоземното море, противникот ќе плати скапо

А1он

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

А1он

Руска фармацевтска куќа објави колку ќе чини вакцината против Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Помпео: Русија се обидува да го растури сојузништвото на САД со Европа

А1он

Руската вакцина против Ковид-19 ја намали вредноста на благородните метали

А1он

Русија примила нарачки од 20 земји за милијарда дози од вакцината за Ковид-19

А1он